Jan Palach: odmítnutí zla tichým protestem

Film Jan Palach (2018, 124 min.) přibližuje poslední měsíce života studenta, který chtěl svým nepřehlédnutelným činem vytrhnout národ z narůstající odevzdanosti poměrům v okupovaném Československu. Se ztrátou svobody se nesmířil a jeho oběť pomohla 20 let poté svobodu znovu získat.

Film se natáčel i v prostředí „Palachova domovského“ evangelického sboru v Libiši a tehdejšího faráře Jakuba S. Trojana ve snímku ztvárnil současný synodní senior Daniel Ženatý.

Palachův pohřeb se pak stal svého druhu společenským manifestem. Unikátní dobové záběry z této akce digitalizované Národním filmovým archivem budou během čtvrtečního večera rovněž promítnuty (cca 10 min.).

Hostem druhé části bude představitel hlavní filmové role Viktor Zavadil a Jakub Jareš, historik v Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy, spoluautor knihy Jan Palach ’69.

Závěrečný večer na téma „Slavní evangelíci: Masaryk, Horáková, Palach“ u příležitosti 100. výročí Českobratrské církve evangelické moderuje redaktorka publicistiky Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová.

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, čtvrtek 15. 11. 2018 od 19 hodin.

Konference v Senátu: převratný rok 1918 pohledem církví

Srdečně zveme na mezinárodní konferenci, která se koná v pátek 14. prosince od 9 do 16 hodin v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

celý rozhovor
6. 12. 2018

Program shromáždění v Obecním domě

Oslavy 100. výročí Českobratrské církve evangelické se završí slavnostním shromážděním 16. prosince v pražském Obecním domě, tedy na místě, kde (téměř na den přesně před sto lety) naše církev vznikla.

celý rozhovor
29. 11. 2018

Slavnostní bohoslužby ke 100. výročí ČCE

Od 26. do 29. listopadu proběhnou postupně v Praze, Brně a Olomouci slavnostní bohoslužby s hudebním a pěveckým doprovodem Konzervatoře Evangelické akademie (KEA).

celý rozhovor
9. 11. 2018
Všechny články

GENERÁLNÍ SPONZOR

Evangelische Kirche im Rheinland

HLAVNÍ SPONZOR

CONSEQ Evangelische Landeskirche in Baden Evangelische Kirche in Hessen und Nassau Magistrát hl. m. Praha Ministerstvo kultury ČR Nadace DRFG Wood & company

PARTNER

E.ON Chládek a Tintěra Koh-I-Noor Pardubický kraj Pardubice Respect, a.s. UniCredit Bank kudyznudy.cz