Jan Palach: odmítnutí zla tichým protestem

Film Jan Palach (2018, 124 min.) přibližuje poslední měsíce života studenta, který chtěl svým nepřehlédnutelným činem vytrhnout národ z narůstající odevzdanosti poměrům v okupovaném Československu. Se ztrátou svobody se nesmířil a jeho oběť pomohla 20 let poté svobodu znovu získat.

Film se natáčel i v prostředí „Palachova domovského“ evangelického sboru v Libiši a tehdejšího faráře Jakuba S. Trojana ve snímku ztvárnil současný synodní senior Daniel Ženatý.

Palachův pohřeb se pak stal svého druhu společenským manifestem. Unikátní dobové záběry z této akce digitalizované Národním filmovým archivem budou během čtvrtečního večera rovněž promítnuty (cca 10 min.).

Hostem druhé části bude představitel hlavní filmové role Viktor Zavadil a Jakub Jareš, historik v Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy, spoluautor knihy Jan Palach ’69.

Závěrečný večer na téma „Slavní evangelíci: Masaryk, Horáková, Palach“ u příležitosti 100. výročí Českobratrské církve evangelické moderuje redaktorka publicistiky Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová.

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, čtvrtek 15. 11. 2018 od 19 hodin.

Vyhodnocení veřejné sbírky pro výročí 100 let ČCE

Sbírka pro oslavy stého výročí vzniku Českobratrské církve evangelické vynesla přes 500 tisíc korun a byla formálně uzavřena. Děkujeme všem dárcům.

celý rozhovor
10. 7. 2019

Zvukový záznam konference v Senátu

Nabízíme zvukový záznam z konference na téma „Církve ve střední Evropě o převratném roce 1918“, která se konala 14. prosince v Senátu Parlamentu ČR.

celý rozhovor
14. 1. 2019

Přednáška P. Hoška a pobožnost M. Židkové

Zveřejňujeme dvě promluvy, které zazněly v neděli 16. prosince během slavnostního shromáždění v Obecním domě.

celý rozhovor
14. 1. 2019
Všechny články

GENERÁLNÍ SPONZOR

Evangelische Kirche im Rheinland

HLAVNÍ SPONZOR

CONSEQ Evangelische Landeskirche in Baden Evangelische Kirche in Hessen und Nassau Magistrát hl. m. Praha Ministerstvo kultury ČR Nadace DRFG Wood & company

PARTNER

E.ON Chládek a Tintěra Koh-I-Noor Pardubický kraj Pardubice Respect, a.s. UniCredit Bank kudyznudy.cz