Konference v Senátu: převratný rok 1918 pohledem církví

Zástupci evangelických církví ve střední Evropě se setkají, aby si připomněli dynamické změny, které v roce 1918 přepsaly nejen hranice států, ale měly za následek i změny v uspořádání a spolupráci církví.

Ve střední Evropě tehdy vznikly či byly obnoveny některé státy – např. Polsko, Československo, Maďarsko či Rakousko. Mnohdy je pro ně tedy sté výročí důvodem k oslavám, protože jim konec války přinesl národní suverenitu a zrození moderního státu. Pro jiné státy jsou však důsledky války podnes traumatickým zážitkem, neboť znamenaly podstatnou ztrátu dosavadních území a újmu na národní hrdosti.

Účelem konference je postavit tyto odlišné perspektivy vedle sebe a položit si otázku, jaký význam mají tyto zkušenosti pro dnešní spolupráci. Dále bude předložena k vyjasnění otázka, jak se v této věci státní či celospolečenská pozice těch kterých zemí liší od té církevní.

Konferenci pořádá Českobratrská církev evangelická spolu se Senátem Parlamentu České republiky. Spolupořadateli jsou Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy, Ekumenická rada církví v České republice a Evangelická církev v Německu (Evangelische Kirche in Deutschland).

Příspěvky zazní v češtině a němčině, simultánní tlumočení bude zajištěno. Akce je otevřena pro širokou veřejnost – věnujte pozornost níže přiložené pozvánce a programu a máte-li zájem o účast, prosíme, přihlašte se včas prostřednictvím e-mailu hofman@e-cirkev.cz.

Vyhodnocení veřejné sbírky pro výročí 100 let ČCE

Sbírka pro oslavy stého výročí vzniku Českobratrské církve evangelické vynesla přes 500 tisíc korun a byla formálně uzavřena. Děkujeme všem dárcům.

celý rozhovor
10. 7. 2019

Zvukový záznam konference v Senátu

Nabízíme zvukový záznam z konference na téma „Církve ve střední Evropě o převratném roce 1918“, která se konala 14. prosince v Senátu Parlamentu ČR.

celý rozhovor
14. 1. 2019

Přednáška P. Hoška a pobožnost M. Židkové

Zveřejňujeme dvě promluvy, které zazněly v neděli 16. prosince během slavnostního shromáždění v Obecním domě.

celý rozhovor
14. 1. 2019
Všechny články

GENERÁLNÍ SPONZOR

Evangelische Kirche im Rheinland

HLAVNÍ SPONZOR

CONSEQ Evangelische Landeskirche in Baden Evangelische Kirche in Hessen und Nassau Magistrát hl. m. Praha Ministerstvo kultury ČR Nadace DRFG Wood & company

PARTNER

E.ON Chládek a Tintěra Koh-I-Noor Pardubický kraj Pardubice Respect, a.s. UniCredit Bank kudyznudy.cz