Konference v Senátu: převratný rok 1918 pohledem církví

Zástupci evangelických církví ve střední Evropě se setkají, aby si připomněli dynamické změny, které v roce 1918 přepsaly nejen hranice států, ale měly za následek i změny v uspořádání a spolupráci církví.

Ve střední Evropě tehdy vznikly či byly obnoveny některé státy – např. Polsko, Československo, Maďarsko či Rakousko. Mnohdy je pro ně tedy sté výročí důvodem k oslavám, protože jim konec války přinesl národní suverenitu a zrození moderního státu. Pro jiné státy jsou však důsledky války podnes traumatickým zážitkem, neboť znamenaly podstatnou ztrátu dosavadních území a újmu na národní hrdosti.

Účelem konference je postavit tyto odlišné perspektivy vedle sebe a položit si otázku, jaký význam mají tyto zkušenosti pro dnešní spolupráci. Dále bude předložena k vyjasnění otázka, jak se v této věci státní či celospolečenská pozice těch kterých zemí liší od té církevní.

Konferenci pořádá Českobratrská církev evangelická spolu se Senátem Parlamentu České republiky. Spolupořadateli jsou Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy, Ekumenická rada církví v České republice a Evangelická církev v Německu (Evangelische Kirche in Deutschland).

Příspěvky zazní v češtině a němčině, simultánní tlumočení bude zajištěno. Akce je otevřena pro širokou veřejnost – věnujte pozornost níže přiložené pozvánce a programu a máte-li zájem o účast, prosíme, přihlašte se včas prostřednictvím e-mailu hofman@e-cirkev.cz.

Program shromáždění v Obecním domě

Oslavy 100. výročí Českobratrské církve evangelické se završí slavnostním shromážděním 16. prosince v pražském Obecním domě, tedy na místě, kde (téměř na den přesně před sto lety) naše církev vznikla.

celý rozhovor
29. 11. 2018

Slavnostní bohoslužby ke 100. výročí ČCE

Od 26. do 29. listopadu proběhnou postupně v Praze, Brně a Olomouci slavnostní bohoslužby s hudebním a pěveckým doprovodem Konzervatoře Evangelické akademie (KEA).

celý rozhovor
9. 11. 2018

Sympozium ke 100. výročí církve

Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy (ETF) zve na sympozium ke stému výročí vzniku Českobratrské církve evangelické.

celý rozhovor
9. 11. 2018
Všechny články

GENERÁLNÍ SPONZOR

Evangelische Kirche im Rheinland

HLAVNÍ SPONZOR

CONSEQ Evangelische Landeskirche in Baden Evangelische Kirche in Hessen und Nassau Magistrát hl. m. Praha Ministerstvo kultury ČR Nadace DRFG Wood & company

PARTNER

E.ON Chládek a Tintěra Koh-I-Noor Pardubický kraj Pardubice Respect, a.s. UniCredit Bank kudyznudy.cz